Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź
Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź

Dekoracja drewnianej ławki za pomocą szablonu

Dekorowanie drewnianych mebli za pomocą szablonu jest drugim najpopularniejszym (po malowaniu ścian) zastosowaniem szablonów. Jeśli drewno nie jest jeszcze pomalowane i polakierowane, jest to również bardzo proste zadanie, ponieważ drewno dobrze wchłania farbę i mniej się rozprowadza, nawet jeśli proces malowania nie jest bardzo schludny.

Jako przedmiot do dekoracji wzięliśmy tanie meble dziecięce z Ikei, które najlepiej pasują - płaskie drewniane deski i nie są wstępnie pomalowane. Uwaga - farby akrylowe na bazie wody są nietoksyczne i bezwonne. Dlatego proces rysowania nie spowoduje żadnego dyskomfortu, można malować bezpośrednio w pokoju, przy zamkniętych oknach. Możesz zaangażować w to dziecko - spodoba mu się to. Pamiętaj tylko, że po wyschnięciu farby akrylowej nie można zmyć!

Etap 1. Przygotowujemy wszystko, czego potrzebujemy:
  • Klej w aerozolu (opcjonalnie) i taśma maskująca.
  • Zestaw pędzli do szablonów - z niego potrzebujemy bardzo cienkiego i średniego. Można sobie poradzić zwykłymi gąbkami do mycia naczyń.
  • Sam szablon i kolorowy wydruk do niego, który zawiera instrukcje niezbędne do zastosowania tego konkretnego szablonu.
  • Farby. Wzięliśmy trzy podstawowe kolory - niebieski, karmazynowy i żółty. Wymieszamy z nich wszystkie odcienie. Aby zaoszczędzić pieniądze, mamy również czarną farbę. Aby wydobyć z niego szarość - również biały. Tak więc - 5 słoików. Patrząc w przyszłość, powiedzmy, że farba w nich prawie się nie zmniejszyła, więc niewiele wydano na trzy dość duże rysunki.
Co jest potrzebne do wykonania szablonu

Etap 2. Mocujemy pierwszą warstwę z tyłu ławki. W tym celu używamy kleju w aerozolu - nakładamy go na tył szablonu, czekamy kilka minut i nakładamy. Klej nie pomaga w wyciekaniu farby i jest potrzebny tylko do przytrzymania szablonu - więc można sobie poradzić ze zwykłą taśmą papierową.
Mocujemy szablon z tyłu ławki

Etap 3. Różne odcienie kolorów uzyskujemy mieszając kolory podstawowe. Tak więc zielony - z NIEBIESKIEGO i ŻÓŁTEGO w równych proporcjach. Jako palety użyto jednorazowego talerza.
Jak uzyskać zielony kolor

Etap 4. Zaczynamy rysować. Okazało się to łatwe i proste. Trzymamy pędzel prostopadle do powierzchni i niejako pukamy w powierzchnię, nie przesuwając pędzla. Farba układa się równomiernie i dobrze. Zamiast pędzli można wziąć kawałki zwykłej gąbki do naczyń, technika malowania jest taka sama.
Trzymaj szczoteczkę prostopadle

Etap 5. W pierwszej warstwie szablonu znajduje się kilka kolorów. Konsekwentnie nakładamy jeden po drugim. Używamy dwóch pędzli, żeby nie biegać myć ich pojedynczo. Podczas gdy rysujemy drugi kolor - pierwszy pędzel leży w słoiku z wodą. W przeciwnym razie wyschnie i farba nie zmyje się dobrze. Pędzel lub gąbka nie powinny być używane, jeśli są mokre lub wilgotne - farba będzie spływać po miejscu rysowania. Pędzel należy całkowicie wytrzeć lub wysuszyć.
Wiele kolorów w jednej warstwie

Etap 6. Szablon jest krótszy niż ławka. Dlatego powtarzamy wzór, przesuwając szablon do przodu. Dokładne nałożenie powtórzeń odbywa się poprzez umieszczenie powtarzających się części wzoru na początku i na końcu szablonu jedna na drugiej. Farba szybko wysycha, więc nie czekaj i maluj bezzwłocznie.
Kontynuujemy rysowanie

Etap 7. Pierwsza warstwa jest gotowa. Widać już po niej, że idzie nam całkiem nieźle. Jeśli przestrzegamy głównej zasady - "jak najmniej farby na pędzlu", to krawędzie malowanego obrazu są wyraźne i równe, bez zacieków farby.
Pierwsza warstwa jest gotowa

Etap 8. Drugą warstwę szablonu nakładamy na pierwszą prawie natychmiast, czekając dwie do trzech minut, aż farba z pierwszej warstwy trochę wyschnie. Klej w aerozolu jest specjalnie zaprojektowany do szablonów - nie psuje pierwszej warstwy farby i nie pozostawia śladów na powierzchni. Łączymy rysunek drugiej warstwy z już pomalowaną pierwszą warstwą w przybliżeniu, ponieważ szerokość oparcia ławki nie była wystarczająca dla znaków wyrównania (powiemy o nich poniżej).
Nakładanie drugiej warstwy

Etap 9. Druga warstwa jest rysowana w taki sam sposób jak pierwsza. Ma również kilka kolorów - żółty dla kwiatów, czarny dla pyszczka i uszu oraz niebieski dla ubrań. Popełniliśmy błąd przy wyborze koloru żółtego - okazał się zbyt jasny. Możemy łatwo naprawić błąd, nakładając szablon po raz drugi i malując go ponownie ciemniejszym kolorem - widać to na zdjęciu z wynikiem, gdzie kwiaty są prawie pomarańczowe, a tutaj są jasnożółte.
W drugiej warstwie - również kilka kolorów

Wynik! Minęło zaledwie 20 minut od nałożenia pierwszej warstwy szablonu - a efekt jest już gotowy. Jasny, wesoły rysunek odmienił nudny wygląd drewnianej ławki:
Ławka jest gotowa!

Szablon może być wielokrotnie wykorzystywany. Dlatego postanowiliśmy udekorować tym samym wzorem inne nudne meble w pokoju dziecięcym. Wzięliśmy stolik dziecięcy, to samo tanie niepomalowane drewno, i namalowaliśmy na nim dokładnie taki sam bordiur z myszkami. Cały proces zajął tyle samo czasu i był bardzo podobny do dekorowania ławki, z kilkoma wyjątkami, a mianowicie...

...cały rysunek mieści się na stole, w tym faliste paski powyżej i poniżej, których nie narysowaliśmy na oparciu ławki - widać, że w tych miejscach w ogóle nie ma farby na szablonie.

Powtarzamy ten sam wzór na stole

...było wystarczająco dużo miejsca na znaczniki wyrównania, który nie zmieścił się z tyłu ławki - więc w przybliżeniu wyrównaliśmy warstwy szablonu. Tutaj przykleiliśmy kawałki taśmy papierowej w miejscach, w których powinny znajdować się te trójkątne znaki i narysowaliśmy te znaki ołówkiem. Druga warstwa szablonu została połączona już nie w przybliżeniu, ale dokładnie według tych znaków. Po malowaniu taśmę samoprzylepną można łatwo i bez śladu usunąć wraz z niepotrzebnymi śladami.

Aby połączyć warstwy, użyj trójkątnych wycięć.

W pół godziny namalowaliśmy jeszcze dwa bordiury z myszkami na powierzchni dziecięcego stolika, a następnie pokryliśmy zarówno ławkę, jak i stolik bezbarwnym lakierem akrylowym - w ten sposób rysunek na drzewie pozostanie na długie lata.

Zestaw mebli

Wszystko było bardzo proste, szybkie i ekscytujące. Teraz, zamiast pozbawionych twarzy tanich mebli, mamy zabawny i niepowtarzalny zestaw dziecięcy składający się z ławki i stolika. Gdyby ten sam szablon został użyty do dekoracji ścian w pokoju dziecięcym, to całe to piękno kosztowałoby nas całkowicie za darmo.

Kolejna przydatna lektura:© 2006-2024 Projekt: Natali M.
Kodowanie: Aleks K.; Zawartość strony: Konsta A.