Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź
Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź

Wzór borderowy na drewnianych bramach za pomocą szablonu

Dziesięć lat temu zrobiliśmy małą klasę mistrzowską na temat wykorzystania szablonów horyzontalnych. A jedną z powierzchni były drzwi małej bramy. Teraz postanowiliśmy je odnowić i zrobić kolejną wizualną lekcję na temat użycia szablonów artystycznych. Poniżej zdjęcie jak to wyglądało w 2012 roku.

W tym tutorialu są trzy główne punkty: jak rysować bordiur, co robić ze zwisającymi częściami i czemu klej w sprayu nie jest obowiązkowy. Szablon wybraliśmy z serii malowideł sufitowych Państwowego Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji. Ponieważ rozmiar jest dość duży - 85 cm wysokości - dla oszczędności wykonaliśmy tylko połowę, natomiast cały rysunek jest sprzedawany na stronie. Nasze szablony są wielokrotnego użytku, co wykorzystujemy.

jak wyglądała brama dawno temu

Przez 10 lat rysunek wytrzymał palące słońce, deszcz, brud przejeżdżających samochodów i zaspy śniegu zimą. Mimo że farba była najzwyklejsza, wytrzymał to wszystko całkiem dobrze. Jednak z czasem stracił swoją świeżość i kontrast, dlatego postanowiono go zmienić. Tak wyglądał dziesięć lat po malowaniu, a my malujemy go z wielkim żalem.

stary rysunek 10 lat później
stary rysunek 10 lat później

Tania farba jest zazwyczaj mało kryjąca - czyli dość przejrzysta. Dlatego po pomalowaniu jedną warstwą nadal prześwituje stary wzór (po prawej). Konieczne jest dwukrotne malowanie, po chwili czekając aż pierwsza warstwa wyschnie.

lepiej jest malować w dwóch warstwach
lepiej jest malować w dwóch warstwach

Standardowy zestaw do dekorowania szablonem to sam szablon, farba (my wzięliśmy zwykłą akrylową farbę ścienną na bazie wody), narzędzie do rysowania i coś do przytwierdzenia szablonu do powierzchni. Ponieważ rysunek będzie jednokolorowy i duży, najlepszym narzędziem jest piankowy wałek do malowania. Można przymocować szablon klejem w aerozolu, ale nawet w tak trudnym przypadku jak nasz (duży szablon i problematyczne miejsca - zobaczycie poniżej) jest to zupełnie opcjonalne. Wzięliśmy więc to, co znaleźliśmy - resztki na wpół wyschniętej taśmy maskującej.

Co jest potrzebne do rysowania szablonów
Co jest potrzebne do rysowania szablonów

Szablon mocujemy za pomocą kawałków taśmy maskującej. Jak widać - plastik nie przylega do desek, w niektórych miejscach można zmieścić palec między nim a powierzchnią. Nie jest to problem, jeśli rysujemy poprawnie - farba nie będzie przeciekać pod szablonem, a linie rysunku będą równe i wyraźne. Używamy tylko kilku kawałków taśmy papierowej, dzięki czemu szablon nie spada i nie wypacza się.

Szablon mocujemy za pomocą taśmy maskującej
Szablon mocujemy za pomocą taśmy maskującej

Problem numer jeden - duże elementy szablonu nie stoją dobrze, spadają z powierzchni. Gdyby bramę można było położyć poziomo, nie byłoby problemu. Ale one są w pionie. Jest tylko jedna opcja - wziąć kawałek taśmy klejącej i przykleić część, która wypada, a następnie pomalować plamę w jej miejscu. My jednak postanowiliśmy spróbować poradzić sobie bez niej. Plastikowy szablon, choć cienki, jest dość sztywny. Jeśli oprzemy go o deski - trzyma się sam.

część szablonu pozostaje za ścianą
Środek wypada...
szablon jest trzymany
... ale trzyma się sama

Stanął przed drugim problemem - szablon okazał się szerszy od bramy. Jak naprawić jego krawędź, do czego? Tylko i wyłącznie do powietrza. Rozwiązanie numer jeden to odcięcie kawałka plastiku tak, aby szablon był mniejszy od bramy na wysokość. W tym przypadku takie rozwiązanie jest możliwe - ponieważ nie ma wzoru blisko krawędzi. Ale co by było, gdyby to były jakieś elementy blisko krawędzi? Dlatego robimy tak: przyklejamy jeden kawałek taśmy klejącej do wewnętrznej strony szablonu, zaginamy go na bramę i przyklejamy drugim kawałkiem taśmy klejącej. Trzyma się całkiem dobrze.

Przyklejamy szablon od wewnątrz
Przyklejamy szablon od wewnątrz

Szablon został z powodzeniem zamocowany na prawej połowie bramy. Widać wyraźnie, że w lewym dolnym rogu opcja przyklejenia go od wewnątrz była jedynym sposobem na przymocowanie (inna opcja to klej w sprayu, ale my go nie mieliśmy) i sprawdziła się całkiem dobrze. A przy okazji szablon na prawej połowie bramy jest odwrócony do środka - widać to po naklejce, która jest przyklejona z tyłu.

szablon jest przymocowany do bramy
szablon jest przymocowany do bramy

Główna zasada szablonowania jest taka, że farby na wałku (lub pędzlu, czy gąbce) powinno być jak najmniej. Tylko wtedy nie ma najmniejszego znaczenia, czy szablon jest przyklejony do powierzchni, czy swobodnie wisi, tak jak w naszym przypadku. Jeśli farby jest mało, to nie ma co wyciekać pod szablon. Wałek zanurzamy w farbie i wykręcamy na jednorazowym talerzyku.

Ściskanie wałka na papierowym talerzu
Ściskanie wałka na papierowym talerzu

Jeśli nie da się dobrze wycisnąć farby, lub są co do tego wątpliwości (w każdym razie nie będzie gorzej), zaczynamy malować z bardzo lekkim naciskiem. Pierwsza warstwa w tym przypadku wyjdzie blado, ale nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak na wałku byłoby za dużo farby, to powoli będzie ona rozprowadzana po powierzchni i efekt będzie znakomity. Jeśli na rysunku są duże otwarte obszary, lepiej jest zacząć malować na takich miejscach.

Pierwsza warstwa farby jest bardzo blada
Pierwsza warstwa farby jest bardzo blada

Aby uzyskać bardziej nasycony kolor lub jednolitą kolorystykę, w żadnym wypadku nie należy zbierać więcej farby na wałek lub pędzel. Można dobrze zamalować, przechodząc kilka razy przez to samo miejsce - to jedyny sposób. W efekcie kolor będzie jednolity, a farba nie dostanie się pod szablon.

Drugi przejazd w tym samym miejscu - kolor jest jednolity
Drugi przejazd w tym samym miejscu - kolor jest jednolity

Dotarliśmy do obszaru problemowego - gdzie duży kawałek szablonu jest przymocowany tylko z jednej strony, i to na dole. W efekcie dąży on do tego, aby przy pierwszej okazji spaść. Aby temu zapobiec, można użyć kleju w sprayu (byłby całkowicie niezbędny, gdybyśmy malowali na suficie), przykleić ten fragment małym kawałkiem taśmy maskującej (wtedy trzeba było podretuszować to miejsce po zakończeniu całego rysunku), albo zrobić tak jak my - po prostu toczyć wałek w tym miejscu z dużo większą starannością i zawsze od dołu do góry, tak jakby zwijać opadający fragment na miejsce.

Zamalowujemy część opuszczaną
Zamalowujemy część opuszczaną

Zakończenie bordiury. Dół wzoru wybranego przez nas szablonu to powtarzający się wzór, który można kontynuować dalej i dalej. Brama, na której malujemy jest znacznie szersza od szablonu i będziemy kontynuować dolny ornament jako wąski bordiur wzdłuż dolnej części bramy. W tym celu przesuwamy szablon dalej, łącząc narysowane już elementy wzoru z dokładnie takimi samymi na krawędzi bordiury.

Wyrównanie wzoru bordiuru
Wyrównanie wzoru bordiuru

Tak wygląda drugie powtórzenie bordiuru. Nie używamy górnej części szablonu, a malujemy tylko na dolnej części. Przed powieszeniem szablonu warto odczekać 10-15 minut, aż farba na nim wyschnie (no, albo zmyć ją z farby, ale to trudniejsze i dłuższe przy dużym szablonie), żeby nie poplamić malowanej powierzchni pod spodem.

Pomalowane drugie powtórzenie bordiuru
Pomalowane drugie powtórzenie bordiuru

Do końca skrzydła bramy brakowało dosłownie jednego elementu wzoru. Dlatego przesuwamy nieco szablon i nawet nie mocujemy go taśmą klejącą - jedna osoba trzyma, druga szybko dokańcza brakujący element.

Malowanie ostatniego fragmentu bordiury
Malowanie ostatniego fragmentu bordiury

Na drugim skrzydle bramy mamy wzór lustrzany. Przy zamówieniu online szablon składa się z obu połówek. My jednak zrobiliśmy dla siebie tylko jedną, więc drugą część musimy odrysować szablonem odwróconym do środka. Ale malowaliśmy używając tej strony szablonu kilka minut temu i farba może być mokra - trzeba się upewnić, że farba wyschła na tyle, że nie zabarwi bramy.

Sprawdzenie stopnia wyschnięcia farby
Sprawdzenie stopnia wyschnięcia farby

Tam gdzie farby było mało, tam szybko wysychała. A tam gdzie warstwa jest gruba - tam farba długo pozostaje płynna i można takie miejsca czyścić serwetką. Ewentualnie, jeśli szablon jest mały, można tę farbę zmyć wodą. Ale przy dużym szablonie nie jest to wygodne do zrobienia.

Zetrzeć farbę ręcznikiem papierowym

Zawieszamy szablon na lewym skrzydle bramy, łącząc go z już narysowaną połową. Wszystko jest takie samo. Mocujemy go w ten sam sposób. Zauważamy jednak, że sytuacja z obwisłą częścią konia pogorszyła się - teraz jest na niej dużo farby i stała się ciężka. Teraz ta część nie trzyma się już sama w pionie i wisi beznadziejnie. Coś trzeba będzie z tym zrobić.

Część szablonu zaczęła się mocno zwijać
Część szablonu zaczęła się mocno zwijać

Oto to miejsce z częścią zwisającą. Można ją przymocować taśmą lub użyć kleju w sprayu - ale my robimy to prościej i po prostu przytrzymujemy tę część ręką, gdy zbliża się do niej wałek. I ta metoda sprawdza się znakomicie.

Zawieszoną część trzymamy w ręku
Zawieszoną część trzymamy w ręku

W taki sam sposób jak na prawej połówce, narysuj bordiurę na tym skrzydle bramy na dole. Dopasowując powtórzenia bordiury do zewnętrznych elementów wzoru. Jeśli nie uda Ci się dokładnie dopasować, to nie jest to problem na dużych bordiurach - najważniejsze, żebyś wtedy nie zamalowywała tej części szablonu, która znajduje się na górze już narysowanego ornamentu.

Narysuj bordiurę na dole bramy
Narysuj bordiurę na dole bramy

I oto jest - wynik. Nie można powiedzieć, że długo oczekiwany, bo cały proces trwał od wpół do piątej wieczorem do kwadransa siódmej - czterdzieści pięć minut. Moglibyśmy to zrobić jeszcze szybciej, gdybyśmy nie musieli czekać na wyschnięcie farby przed odwróceniem szablonu.

zbliżenie bramy
zbliżenie bramy

A tak nasza brama wygląda teraz z drugiej strony drogi, łącznie z dolnym bordiurem. Z niedociągnięć chyba tylko to, że bordiur okazał się nie równoległy do dolnej krawędzi bramy. Nie pomyśleliśmy o tym na początku, lepiej było wyrównać szablon nie w pionie, a w poziomie. Ale w tym miejscu droga idzie ze spadkiem, więc bordiur wyszedł idealnie względem horyzontu.

Wynik z dystansu
Wynik z dystansu

Jak wielokrotnie zaznaczaliśmy, zaletą szablonu wielokrotnego użytku jest również to, że można go przechowywać w razie gdyby rysunek z czasem się pogorszył, wypalił, zabrudził, został zdewastowany - można wziąć szablon ponownie i odnowić wzór tak, że znów będzie jak nowy . Tak właśnie robimy, nie myjąc nawet szablonu z farby.

Usuwamy szablon z powrotem do tuby
Usuwamy szablon z powrotem do tuby

To wszystko!!! Jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy.


© 2006-2024 Projekt: Natali M.
Kodowanie: Aleks K.; Zawartość strony: Konsta A.