Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź
Szablony artystyczne - sklep internetowy z dużym katalogiemO nasKontaktyDostawaSzukajcie Wejdź

Horyzonty - rodzaj szablonów do bordiur

Horyzonty to specjalny rodzaj szablonów, za pomocą których można narysować ciągłą linię. Linia ta dzieli ścianę na górną i dolną część. Nie jest to gładka linia, ale kontury domów, roślin, zwierząt, punktów orientacyjnych, abstrakcyjnych postaci i innych monochromatycznych rysunków.

W rzeczywistości Horizon nie jest szablonem. Jest to połączenie szablonów i masek. Jeśli szablon jest plastikowym prostokątem z otworami, horizon jest połową szablonu. Ale jest łatwy w użyciu. Rysując horyzont na ścianie, używamy krycia farby. Nie powinno nas przerażać, że pierwsza farba nałożona na ścianę jest ciemna, a druga położona na wierzch jest jasna. Jeśli farba jest dobra i można ją nakładać w dwóch-trzech warstwach, można nawet nałożyć całkowicie białą farbę na całkowicie czarną farbę i będzie wyglądać pięknie.

W większości przypadków zestaw horyzontalny zawiera dolną i górną połówkę. Ułatwia to malowanie i zmniejsza zużycie farby. Najpierw należy zaznaczyć linię horyzontu na ścianie i lepiej jest wyrównać ją z górną krawędzią górnej części szablonu. Szablon można przymocować do ściany za pomocą kleju w sprayu lub taśmy maskującej. Lewą i prawą krawędź lepiej również zakryć taśmą papierową, aby uniknąć przedostawania się czarnej farby do przyszłych białych obszarów.

Jeśli zaznaczysz górną krawędź poziomej linii, łatwiej będzie przyłożyć szablon do ściany.

Nakładamy ciemniejszy kolor na dolną część** ściany, przesuwamy szablon i kontynuujemy rysowanie poziomej linii w dowolny sposób. Prawa i lewa krawędź szablonu mają te same, powtarzające się części wzoru, aby pomóc idealnie połączyć powtórzenia. Alternatywnie może to być trójkąt do wyrównania. Powtórz ten krok na całej ścianie***.

Zewnętrzne krawędzie szablonu mają ten sam kształt, tzn. pasują do siebie.

** Jeśli nie chcesz malować wewnętrznych detali, takich jak okna, kolejność musi być odwrócona - najpierw musisz pomalować górną połowę ściany jasnym kolorem bez szablonu i poniżej horyzontu. Następnie nałóż górną część szablonu i pomaluj ciemnym kolorem, a będzie to ostatni krok.

*** Jak zobaczysz poniżej, ten etap można w ogóle pominąć, więc górna część zestawu horyzontu jest używana głównie wtedy, gdy ciemny kolor farby jest jakiś specyficzny lub teksturowany - jak złota lub jedwabna farba, i chcesz uniknąć dużych nakładających się obszarów.


Kiedy skończymy z ciemniejszym kolorem w dolnej połowie ściany, kontynuujemy z jaśniejszym kolorem. Ale nie zapominaj, że farba musi najpierw wyschnąć! W drugim kroku bierzemy dolną połowę szablonu i umieszczamy ją równo z wcześniej narysowanym konturem. Bierzemy wałek malarski lub pędzel i rysujemy okna, drzwi i inne szczegóły. Jest to drugi i ostatni krok. Wyrównanie powtórzeń horyzontu odbywa się poprzez umieszczenie zewnętrznych krawędzi szablonu na tym samym kształcie namalowanym na ścianie. Jest to ostatni krok. Możemy zobaczyć wynik.

Drugi krok malowania horyzontu

W niektórych przypadkach horyzont składa się z kilku masek, z którymi praca jest bardziej żmudna, ale nie jest zbyt trudna. Proces przebiega zgodnie z zasadami opisanymi powyżej. Ale czasami horyzont jest prostym szablonem i proces jest łatwiejszy. Należy go używać jak wszystkich innych szablonów, a dolną połowę ściany można później pokolorować według własnego uznania.

Wynik

And this is how it looks in practice.

Jakiś czas temu kupiliśmy stary wiejski dom. Powinien zostać odnowiony, ale koszt nie powinien być zbyt wysoki. Tapeta wyglądałaby nieodpowiednio w takim domu, więc zdecydowaliśmy się ozdobić ściany w korytarzu szablonami.

Wykorzystaliśmy następujące narzędzia i materiały:

  • Szablon z zestawu Miejskie horyzonty
  • Klej w sprayu
  • Taśma maskująca
  • Wałek malarski i pędzle
  • Poziomica (pomocna, ale niekonieczna)
  • Ołówek
  • Farby akrylowe na bazie wody - ciemne i jasne kolory

Etap 1 Najpierw należy usunąć resztki starych tapet i farby, wyrzucić kable, gniazdka i przełączniki. Właściwie ścianę powinno się najpierw zagruntować, czyli nałożyć na nią jaśniejszy kolor, ale zdecydowaliśmy się tego nie robić, ponieważ powinien to być stary wiejski dom, a nie zamek.


Etap 2 Umieszczamy szablon horyzontu na ścianie i zaznaczamy najbardziej górną krawędź wzoru centymetr lub dwa powyżej najwyższego budynku. Będziemy używać tylko dolnej części zestawu szablonu horyzontu, dlatego ten krok różni się od teoretycznych instrukcji powyżej.


Etap 3 Za pomocą poziomicy rysujemy linię podziału na wysokości dachów. Jeśli nie ma poziomicy, można użyć linijki, ale należy narysować kilka punktów pomocniczych. Mierzymy od podłogi lub sufitu i rysujemy linię przechodzącą przez te punkty pomocnicze.


Etap 4 Z tej linii, którą narysowali, pokrywamy dolną połowę ściany ciemniejszym kolorem, a górną jaśniejszym. Tak naprawdę zestaw szablonów Horizons ma górną połowę, którą moglibyśmy wykorzystać (przeczytaj część teoretyczną powyżej), jednak spontanicznie zdecydowaliśmy się na ten remont, więc wykorzystaliśmy to, co było dla nas dostępne w danym momencie.


Etap 5 Odczekaliśmy 15 minut, aż farba wyschnie i za pomocą poziomicy zaznaczyliśmy miejsce, w którym ma się znaleźć dolna krawędź dolnej części szablonu. Zrobiliśmy to przyklejając kawałek taśmy maskującej.


Etap 6 Następnie posypałem tył szablonu odrobiną kleju w sprayu i przymocowałem horyzont do ściany. Dolna krawędź szablonu jest wyrównana z kawałkami taśmy maskującej.


Etap 7 Bierzemy wałek malarski i pokrywamy szablon jaśniejszym kolorem. Należy uważać, aby wałek był prawie suchy, w przeciwnym razie farba będzie kapać. W przypadku krawędzi należy uważać, aby jaśniejszy kolor nie wytarł się w miejscu, w którym po malowaniu musi pozostać ciemniejszy kolor.


Etap 8 Przesuwamy szablon do kontynuacji rysunku i zakrywamy krawędzie już narysowanych domów taśmą maskującą, aby nie zamalować ich jaśniejszym kolorem.


Etap 9 Przy drugim powtórzeniu horyzontu nakładamy jaśniejszy kolor, uważając, aby na wałku nie było zbyt dużo farby. Najpierw wałkujemy jasne tło powyżej, aby usunąć resztki farby, a następnie wałkujemy domy, gdy wałek ma mniej farby.


Etap 10 Jeśli znajdziesz błędy po usunięciu szablonu ze ściany, możesz je poprawić za pomocą pędzli lub kawałka gąbki do naczyń.


The result Po godzinie pracy udało nam się uzyskać 5 metrów kwadratowych pięknej dekoracji. Następnie kontynuowaliśmy rysowanie na innych ścianach, oknach, nad drzwiami. Udekorowaliśmy nawet tym samym szablonem nasze stare bramy, a wszystko to łatwo, przyjemnie i za niewielką cenę.

► do katalogu szablonów ◄


© 2006-2024 Projekt: Natali M.
Kodowanie: Aleks K.; Zawartość strony: Konsta A.